NumisBids
Your Portal for Numismatic Auctions
  
Warszawskie Centrum Numizmatyczne
Auction 76  15 May 2021
Pre-sale bidding closes in
3 days 2 hr 18 min

Lot 264
  EUR
     Find similar lots
Starting Price: 14 066 EUR
Minimum bid: 14 066 EUR

Email Print

5 złotych, 1925, Warszawa; „Konstytucja" odmiana stuper...

monety próbne, 5 złotych, 1925, Warszawa; „Konstytucja" odmiana stuperełkowa wybita głębokimi stemplami i z dużym, cienkim znakiem Mennicy Warszawskiej, na obrzeżu śladowo widoczny napis; Aw: Orzeł Polski z koroną, wokoło napis RZECZPOSPOLITA POLSKA 1925; Rw: Polonia wyciągająca rękę po Konstytucję, poniżej nominał, całość w obwódce ze 100 perełkami; Kop. -, Parchimowicz P139d, Berezowski -; srebro, 37.1 mm, 24.95 g; bardzo efektowna i bez wątpienia jedna z najrzadszych, najpiękniej zaprojektowanych monet II Rzeczpospolitej, wybita w nieznanym nakładzie. Na monecie występuje anomalia – przy szponach Orła widoczne jest przetłoczenie liter RZE z wyrazu RZECZPOSPOLITA wybitego na awersie (efekt podobny do dobrze znanego kolekcjonerom „Słoneczka", pojawiający się na monetach 5 złotych z Rybakiem w latach 1958–1959).
Wykonana według projektu Stanisława Lewandowskiego, polskiego rzeźbiarza i medaliera. Jest to najrzadsza z odmian tej monety, traktowana wyłącznie jako próbne bicia. Próby wykonywano nie tylko w srebrze, ale również tombaku, mosiądzu oraz złocie. Na monetach tych nie występuje ani wypukły, ani wklęsły napis „PRÓBA".
Powyższa pozycja charakteryzuje się dużym rozmiarem symbolu graficznego znaku mennicy, umieszczonego na awersie. Oferowany egzemplarz został wybity stemplami głębokimi, znacząco różniącymi się od klasycznego, płytkiego bicia. Szczegóły rysunku, oraz elementy poboczne są znacząco bardziej wypukłe.

Grade: UNC

Estimate: 17582 EUR
Question about this auction? Contact Warszawskie Centrum Numizmatyczne