NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Jubilee Auction 10  1-6 Oct 2022
View prices realized

Lot 29

Starting price: 2128 EUR
Price realized: 5106 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

1 rubel srebrem 1851 - Wentzl - PMG 15 - RZADKOŚĆ

Dużej rzadkości rocznik rubla srebrem, druk w kolorze jasnozielonym. Podpis dyrektora banku Wentzl. Seria dwucyfrowa. Numeracja siedmiocyfrowa.

Ruble srebrem emitowane dla Banku Polskiego to walory niezaprzeczalnie rzadkie i sporadycznie notowane na rynku aukcyjnym w Polsce i zagranicą. Duża rzadkość całej emisji to rezultat kontrolowanego i długotrwałego wycofania z obiegu. Nominał rublowy to w praktyce jedyny dostępny dziś przedstawiciel tego jakże burzliwego okresu w historii polskiego pieniądza papierowego, ale w ramach omawianego nominału występuje skrajna różnica w rzadkości poszczególnych roczników. Śmiało można przyjąć, że zdecydowana większość dostępnej populacji nominału rublowego to roczniki 47',58' i 66', gdzie tylko ten pierwszy cechuje jasnozielona barwa druku.

W związku z powyższym poza sporadycznie widywanym w przestrzeni aukcyjnej rocznikiem 47', wszystkie pozostałe wydrukowane w barwie jasnozielonej to banknoty niezwykle rzadkie, niektóre zaś wręcz unikalne.

Analizując występowanie poszczególnych roczników, dotarliśmy do zaledwie 6 znanych egzemplarzy(!). Więcej informacji na temat populacji rubli srebrem można zasięgnąć w naszym artykule 'Jak ugryźć rubla srebrem' - link. Nie dziwi zatem fakt, że jest to jedyny przedstawiciel omawianego rocznika, który został oceniony przez PMG.

Opisując relatywny stan zachowania rubli srebrem nie sposób jest uwzględnić ich rzadkości, bowiem tylko w takim kontekście możliwe jest stosowne dowartościowanie danego waloru.

Egzemplarz stanowiący przedmiot licytacji to banknot w atrakcyjnym, zdecydowanie ponadprzeciętnym stanie zachowania, szczególnie jak na egzemplarz w jasnozielonej barwie druku. Krawędzie cechuje równy przebieg, skaleczenia papieru są pojedyncze, jedynie na lewej krawędzi możemy dopatrzyć się małego rozdarcia. Papier pozostaje w dobrej kondycji, bez ubytków i co najistotniejsze barwy druku są bardzo dobrze odwzorowane. Zarys suchego stempla nadal widoczny(!).

Nie dostrzegamy śladów jakichkolwiek zabiegów konserwatorskich.

Naturalność prezentowanej sztuki stanowi o jego wyjątkowości.

Zbieranie rubli srebrem na roczniki to w naszej ocenie najtrudniejsze zadanie przed jakim może stanąć kolekcjoner polskiego pieniądza papierowego.

W ostatnich latach ruble srebrem zupełnie zniknęły z rynku aukcyjnego w Polsce i zagranicą, stąd dziś pojawienie się jakiegokolwiek egzemplarza stanowi istotne wydarzenie w środowisku kolekcjonerów polskiego pieniądza papierowego.

Oferowany rocznik to jeden z najtrudniejszych w zakupie, w prezentowanej kondycji będzie stanowić ozdobę każdego zbioru.


Na kongresie wiedeńskim w 1815 roku utworzone zostało Królestwo Polskie, które do 1831 roku posiadało szeroką autonomię. W 1824 roku zaakceptowano wydanie biletów kasowych o nominałach 5, 10, 50 i 100 złotych. Te pierwsze pieniądze drukowane obustronnie wprowadzone zostały do obiegu w 1828 roku. W 1831 roku Bank Polski przygotował własne bilety o nominałach 5, 50 i 100 złotych. W czasie powstania listopadowego wydany został banknot 1-złotowy.

W 1841 roku dokonano ujednolicenia z systemem pieniężnym cesarstwa rosyjskiego i wprowadzony został rubel srebrem. Bank Polski emitował do 1866 roku banknoty 1, 3, 10 i 25 rubli.

Reference: Miłczak A34, Lucow 157(R6)
Grade: PMG 15

Poland RussiaPOLAND POLEN Poland Polen Russia Russland Poland Polen Russia Russland

Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House