NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Limited Auction 1  26 May 2024
View prices realized

Lot 240

Starting price: 239 EUR
Price realized: 452 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

20 złotych 1946 - D - NIEBIESKA

Druk w kolorze niebieskim.

Łamany w pionie. Liczne zagniecenia.

Egzemplarz naturalny z zachowanym lśnieniem druku.

Bezdyskusyjnie wyraźnie niebieska barwa druku. Rzadka typologicznie pozycja.

Pieniądze papierowe wyemitowane z datą roczną 1946 mają spójną stylistykę. Cztery najniższe nominały zostały zaprojektowane przez Ryszarda Kleczewskiego. Charakteryzuje je wykorzystanie wzorów geometrycznych oraz zgeometryzowanych motywów roślinnych. Wzornictwo zastosowane na powierzchni awersów nominałów 1, 2 i 10 złotych przypomina w swoim układzie wykonane z papieru ludowe wycinanki.

W centrum awersów znalazł się kartusz z informacjami o nominale. Na najniższym z nominałów umieszczony centralnie kartusz flankują dwie giloszowe rozety z zapisaną liczbowo wartością nominału. Na pięćdziesięciozłotówce flankują go dwie jednostki pływające. Na banknotach o nominałach 100, 500 i 1000 złotych główną dominantę dekoracyjną awersów i jednocześnie nośnik treści ideologicznych stanowią pary postaci obdarzone wymową alegoryczną.

Przedstawienia z tylnych stron zostały umieszczone w ramach. Na „ramach" tych zostały umieszczone drobne dekoracje nawiązujące do motywu przewodniego banknotu. Na wszystkich nominałach niezależnie do jakiej dziedziny gospodarki się odnoszą znajdziemy drobne elementy roślinne, w których można dopatrywać się stylizowanych kłosów zboża.

Reference: Miłczak 127d
Grade: VF+
Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House