NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Limited Auction 1  26 May 2024
View prices realized

Lot 242

Starting price: 715 EUR
Price realized: 2262 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

100 złotych 1946 - SPECIMEN - A 0000000 - PMG 65 EPQ - BARDZO RZADKI

Dużej rzadkości wzór z czarnym, poziomym nadrukiem 'SPECIMEN' po obu stronach.

Numeracja zerowa A 000000.

Atrakcyjny egzemplarz w slabie PMG z oceną PMG 65 EPQ, co stanowi drugą najwyższą notę w rejestrze PMG.

Egzemplarz jedynie z jednym typowym dla tej klasy wzoru zagnieceniem w polu niezadrukowanym, ale bez wyraźnie krótszych marginesów.

Niezwykle rzadka pozycja o czym świadczy notowanie z naszej XIII Aukcji Premium, gdzie egzemplarz z oceną PMG 66 EPQ został sprzedany za 18.000 złotych.

Wzór znany z czterech notowań na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat!

Pozycja do specjalistycznych kolekcji polskich wzorów, szczególnie nastawionych na banknoty okresu PRL. Bardzo rzadki wzór w pięknym stanie zachowania.


Pieniądze papierowe wyemitowane z datą roczną 1946 mają spójną stylistykę. Cztery najniższe nominały zostały zaprojektowane przez Ryszarda Kleczewskiego. Charakteryzuje je wykorzystanie wzorów geometrycznych oraz zgeometryzowanych motywów roślinnych. Wzornictwo zastosowane na powierzchni awersów nominałów 1, 2 i 10 złotych przypomina w swoim układzie wykonane z papieru ludowe wycinanki.

W centrum awersów znalazł się kartusz z informacjami o nominale. Na najniższym z nominałów umieszczony centralnie kartusz flankują dwie giloszowe rozety z zapisaną liczbowo wartością nominału. Na pięćdziesięciozłotówce flankują go dwie jednostki pływające. Na banknotach o nominałach 100, 500 i 1000 złotych główną dominantę dekoracyjną awersów i jednocześnie nośnik treści ideologicznych stanowią pary postaci obdarzone wymową alegoryczną

Reference: Miłczak 129Wb
Grade: PMG 65 EPQ 2-ga nota
Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House