NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Limited Auction 1  26 May 2024
View prices realized

Lot 254

Starting price: 715 EUR
Price realized: 1238 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

500 złotych 1948 - AE - PMG 66 EPQ - RZADKOŚĆ w tym stanie

Bardzo rzadka pozycja w prezentowanym stanie zachowania!

Rzadka, wczesna odmiana. Banknot oznaczony serią, która pochodzi z rzeczywistego obiegu AE. Jest to seria wielokrotnie rzadsza od serii AC oraz AD, której to nieduże zapasy zachowały się w zapasach Narodowego Banku Polskiego.

Egzemplarz okazowy, bez najdrobniejszych mankamentów.

Znakomita ocena od PMG 66 EPQ, co pozwala przypuszczać, że dla wczesnej odmiany, drukowanej na kremowym papierze stanowi najwyższą ocenę.

Banknot naturalny. Barwy druku są wyśmienicie zachowane, papier jest czysty i zachowuje typowy dla tej odmiany delikatnie kremowy odcień.

Rzadka, wczesna odmiana oznaczona serią z rzeczywistego obiegu, która w prezentowanym stanie brakuje w wielu zaawansowanych zbiorach, a której rzadkość w stanie emisyjnym docenią kolekcjonerze z wieloletnim stażem!

W ramach reformy pieniężnej z 1950 roku do obiegu została wprowadzona nowa seria banknotów emisji z 1 lipca 1948 roku, która składała się z siedmiu nominałów. Gdy zapadła decyzja o wydrukowaniu nowych pieniędzy papierowych potrzebnych do przeprowadzenia reformy okazało się, że zdolności wytwórcze PWPW były całkowicie wykorzystane przez produkcję bieżących banknotów. W radzieckich drukarniach trwał druk pieniędzy papierowych na potrzeby własnej reformy, w związku z tym nie mogły one przyjąć polskiego zamówienia. Z tego powodu zwrócono się do innych zagranicznych wytwórni papierów wartościowych, które w latach 1948–1950 wykonały zamówienie dla NBP. Drukowane poza granicami kraju banknoty były zwożone do PWPW.

Reference: Miłczak 140b
Grade: PMG 66 EPQ
Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House