NumisBids
  
Marciniak | Auction House
Auction 6 Part 1  6-7 Oct 2018
View prices realized

Lot 2164

Starting price: 300 EUR
Lot unsold
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

TEUTONIC ORDER POLAND

Zakon Krzyżacki, Brakteat Toruń - Ramię z proporcem (1236-1248)

Historia mennictwa Zakonu rozpoczęła się w pierwszej połowie XIII wieku, gdy Krzyżacy przy lokacji miast Chełmna i Torunia określili zasady swojego mennictwa. Opierając swoją monetę na grzywnie chełmińskiej (zbliżonej do piastowskiej) uruchomił pierwszą mennicę w okolicach 1233 roku.

To właśnie fenigi bite charakterystyczną techniką brakteatową są pierwszą monetą Zakonu Krzyżackiego. Monetą, którą bije najdłużej w swojej historii, gdyż jej emisję kontynuuje również po reformie Winrycha, o czym mówią dokumenty mennicze Zakonu.

Niniejszy brakteat uznaje się za najstarszą monetę Krzyżaków. Jak podkreśla Witold Garbaczewski: 'Symbolika tej kompozycji jest jasna - rycerze z krzyżem na płaszczach niosą sztandar chrześcijaństwa na pogańskie ziemie Prusów'.

W dawnej literaturze jej emisję przypisywało się mennicy w Chełmnie, z czym nie zgadza się Borys Paszkiewicz, jasno wskazując Toruń.

Odmiana: krzyż z luźnych czterech kulek centralnie. Ramię z siedmiu kulek dzierży trójstrefowy proporzec z czterema kulami. Z lewej strony trzy kule.

Datowanie: ~1236-1248 r.

Rzadka moneta, na którą wpływ miała jedna z zasad Magna Charta, mówiąca o tym, że 'moneta wymieniana będzie raz na 10 lat, w stosunku 12 nowych za 14 starych denarów'.

Polecamy.

Srebro, waga 0.20 g.



Grade: VF
Literature: Kopicki 8983 (R6), Paszkiewicz T1.8

More photos and full item description available on auction site here
Question about this auction? Contact Marciniak | Auction House