PROJEKT 100 złotych 1957 - Adam Mickiewicz - UNIKAT
Wczesne lata PRL - już po 'odwilży politycznej' 1956 roku - to okres 'szukania drogi' do tego, jak mają wyglądać polskie środki płatnicze powszechnego obiegu.
Pod koniec lat 50-tych i w latach 60-tych rozpisywane są liczne konkursy na projekty nowych typów monet i banknotów. Banknotami będącymi wówczas w obiegu jest socrealistyczna emisja z datą 1948 przedstawiająca ludzi pracy.
To właśnie wtedy, po roku 1956 NBP powierzył przedwojennemu projektantowi - Ryszardowi Kleczewskiemu - zaprojektowanie nowej serii czterech banknotów o nominałach 20, 50, 100 i 500 złotych. Artysta zdecydował się upamiętnić na tej emisji wielkich Polaków, a budowle z nimi związane przedstawić na rewersach.
Zaprojektowanej emisji nie wprowadzono jednak do obiegu, a zrealizowane druki próbne przeniknęły na rynek kolekcjonerski tylko w nielicznych, jednostkowych egzemplarzach. Współcześnie szerzej opracował je Jerzy Koziczyński w katalogu Kolekcji Lucow, Tom VI.
Unikatowy projekt, jedyny egzemplarz znany na rynku kolekcjonerskim z aukcji GNDM 5/365. W zbiorze Lucow występuje kilka przedstawicieli tego nominału, ale w innych odmianach kolorystycznych. Egzemplarz datowany na awersie - 1 sierpnia 1957.
Projekt Ryszarda Kleczewskiego przedstawiający na awersie Adama Mickiewicza, a na rewersie jego warszawski pomnik.
Druk dwustronny, na grubym papierze, zrealizowany zaawansowanymi technikami drukarskimi, w tym stalorytem.
Miejscowe zafalowanie na górnym marginesie, maleńka nagniotka na dolnym, a poza tym stan zachowania bez uwag.
Rzadkość najwyższej klasy.
Grade: UNC/AU
Reference: Lucow 1609-1611 (R10)
Poland, Polen, Pologne, Polish People's Republic, Unissued, PRL, Mickiewicz