NumisBids
  
Marciniak | Auction House
Auction 9  5-11 Oct 2019
View prices realized

Lot 147

Starting price: 5882 EUR
Price realized: 6775 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

Odznaki generała Antoniego Grudzińskigo

Oto historia jednego żołnierza, odznakami opowiedziana.

Zestaw odznak generała Antoniego Grudzińskiego.

Urodził się w 1897 roku w Wilnie, a swój szlak bojowy rozpoczął jako ułan w roku 1918.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził już plutonem w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, a do roku 1926 pozostawał w tym pułku adiutantem. Ten okres w jego wojskowej historii dokumentuje obecna w tym zestawie odznaka pamiątkowa 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, egzemplarz z niskim numerem 3.

W 1926 roku został przydzielony do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, gdzie ukończył dwuletni kurs i otrzymał dyplom naukowy oficera Sztabu Generalnego. Odznaka pamiątkowa Sztabu Generalnego obecna w zestawie. Egzemplarz w luksusowym wykonaniu ze złotymi nakładkami.

Po szkole został oficerem sztabowym w 2. Dywizji Kawalerii w Warszawie. W niespełna półtora roku później otrzymał nominację na pełniącego obowiązki szefa sztabu 2. Dywizji.

Jesienią 1930 roku dostał przydział do składu osobowego inspektora armii we Lwowie, a w 1934 roku powrócił do swego macierzystego 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, ale już jako dowódca szwadronu.

W lipcu 1935 roku otrzymał przydział do Oddziału III Sztabu Głównego i z tego okresu w jego karierze pochodzi najrzadsza i najatrakcyjniejsza odznaka w tym zestawie, tj. Odznaka Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych (GISZ), której to obecną wartość rynkową można szacować na około 25.000 złotych.

W lipcu 1939 roku został mianowany zastępcą 14. Pułku Ułanów, a kampanię wrześniową odbył w Oddziale Operacyjnym Sztabu Naczelnego Wodza. Następnie przez Francję wyemigrował do Anglii. W czerwcu 1941 objął dowództwo dywizjonu rozpoznawczego I. Korpusu, który z końcem czerwca 1942 został przeformowany na 1. Pułk Rozpoznawczy. 13 lipca zdał dowodzenie 1. Pułkiem, a w trzy dni później objął stanowisko zastępcy dowódcy 16. Brygady Pancernej. I ten okres jego kariery wojskowej dokumentują odznaki pamiątkowe obecne w tym zestawie. Wyróżnia się wśród nich szczególnie odznaka 16. Brygady Pancernej z numerem 455, który to numer według zachowanych spisów potwierdza jej nadanie zastępcy dowódcy - Antoniemu Grudzińskiemu. Wartość tego egzemplarza można szacować obecnie na ponad 10 tys. złotych.

We wrześniu 1944 roku wyznaczono go na stanowisko zastępcy dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej, której dowódcą został w roku 1945 i dowodził nią do czerwca 1947, kiedy to objął dowództwo w 54. Grupie Brygadowej Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, tj. Polish Resettlement Corps Armii Brytyjskiej, przeznaczonej dla przysposobienia zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych do życia cywilnego i rozmieszczenia ich na terytorium Wielkiej Brytanii lub poza jej granicami.

Zmarł 1 grudnia 1981 roku w Londynie.

Oferowany na tej aukcji zestaw odznak jest jego osobistym zestawem.

Oznaki są chronologicznie rozmieszczone na planszy wyłożonej czarnym aksamitem.

Plansza umieszczona za szkłem, w drewnianej ramie. Na jej dole przykręcona mosiężna tabliczka z grawerunkiem 'Gen. Bryg. Antoni GRUDZIŃSKI Dca. 10 Bryg. Kaw. 1 Dyw. Panc.'. Rama dedykowana i w wielu miejscach oznaczona inicjałem imienia i nazwiskiem generała - A. GRUDZIŃSKI. Jej wymiary to 22.5 x 42.5 x 2.5 cm. Stan zachowania ramy bardzo dobry.

Na planszy obecne następujące pozycje:

Orzeł wz.39 w wykonaniu Alavoine. Jest to bardzo rzadka i poszukiwana, pierwsza odmiana tego wzoru wykonana w ograniczonej liczbie egzemplarzy. W praktyce otrzymali ją tylko wysokiej rangi oficerowie armii polskiej, którzy w większości ewakuowali się na Wyspy Brytyjskie. Odznaka 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Wersja oficerska. Z numerem 3 na odwrocie i na nakrętce. Wykonawca J. Knedler. Odznaka niestety po niefachowej reperacji, wtórnie emaliowana, srebrzona i złocona, ale powołując się na uznany autorytet w temacie tej odznaki, nie należy rozważać jej ewentualnej naprawy, gdyż 'zgodnie z regułami sztuki jeśli manipulacji na przedmiocie dopuścił się pierwotny właściciel, lub ktoś na jego zlecenie, to należy ów przedmiot pozostawić w stanie zastanym'.Odznaka Sztabu Generalnego w wykonaniu luksusowym ze złotymi nakładkami.
Odznaka Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych (GISZ). Bardzo rzadka i wspaniale wykonana, tak niegdyś opisana przez Pana Arkadiusza Pawłowskiego: 'Odznaka Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych należy do jednej z najrzadszych odznak okresu międzywojennego. Wyjątkowy jest sposób jej wykonania. Nakładki w odznace mocowane są przy pomocy aż 11 nitów - jest to największa ilość nitów użyta przy montażu polskiej odznaki. Wykonanie przedmiotu jest zawsze luksusowe, tło pod transparentną emalią kunsztownie radełkowane. Ilość nadanych odznak Głównego Inspektoratu zamyka się w kilkudziesięciu sztukach'.Odznaka 1. Pułku Rozpoznawczego. Nakrętka anonimowa. Wykonanie wojenne. Odznaka 1. Pułku Pancernego. Nakrętka anonimowa. Wykonanie Kirkwood & Son. Sawicki str. 464.Odznaka 24. Pułku Ułanów. Wersja oficerska. Wykonanie Chisholm & Mackay. Sawicki str. 467.Odznaka 2. Pułku Pancernego. Wykonanie Kirkwood & Son. Sawicki str. 466.Znak Pancerny. Wykonanie anonimowe wysokiej jakości.Odznaka 10. Pułku Dragonów. Wykonanie Gaunt & Son. Odznaka dwuczęściowa, podstawa z brązu i nakładka z białego metalu. Mocowanie typu angielskiego 'dwie omegi'. Sawicki str. 468.Odznaka 16. Brygady Pancernej. Numerowa: 455 (numer nadania potwierdza jej nadanie gen. A. Grudzińskiemu). Wykonanie Kirkwood & Son. Sawicki str. 482.Odznaka 2. Pułku Artylerii Motorowej. Wykonawca Steinhauer-Ludenscheid. Sawicki str.476.

Bardzo atrakcyjny zestaw, o którego atrakcyjności stanowią nie tylko ciekawe, pojedyncze walory w nim obecne, co kompletność tego zestawu po znamienitej osobie z historii polskiej wojskowości.

Poland, Polen, Pologne, Order, Orden, Badges, Polish Armed Forces in the West, Great Britain, United Kingdom, England

Question about this auction? Contact Marciniak | Auction House