NumisBids
  
Marciniak | Auction House
Auction 9  5-11 Oct 2019
View prices realized

Lot 83

Starting price: 941 EUR
Price realized: 957 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

5 złotych 1794 - N.C 1.

Najniższy nominał pierwszej emisji banknotów Powstania Kościuszkowskiego z 8 czerwca 1794 roku. Jest to jednocześnie najniższy nominał z 'długich' banknotów Insurekcji.

W przypadku tej emisji nominał najniższy wcale nie oznacza najpospolitszego. Zdecydowanie łatwiej, niż 5 złotych, dostępne są nominały 10, 25 i 50 złotych 1794. Dotyczy to szczególnie pięknych stanów zachowania, gdyż 5 złotych w takim stanie jest bardzo trudnym do zdobycia banknotem.

Egzemplarz o wyśmienitej, w pełni naturalnej, nieobiegowej prezencji. Poza śladem dwóch lekkich zgięć poziomych w okolicy środka i małym nadgięciem na dolnym marginesie, poniżej podpisu, nie posiada żadnych innych ugięć.

Papier o intensywnie wybarwionej kolorystyce. Widoczne, w regularnym rozmieszczeniu na jego powierzchni, białe kropki od strony rewersu - związane są z techniką produkcji.

Sucha pieczęć wyraźnie widoczna. Jej przetłoczenia wznoszą się nad powierzchnię papieru zarówno od strony awersu, jak i rewersu. Od strony awersu odcisk pieczęci charakteryzuje się właściwym i dobrze widocznym połyskiem.

Okazowa sztuka.

Zdecydowanie polecamy.Grade: XF+
Reference: Miłczak A1a

Poland, Polen, Pologne, Kościuszko Uprising, Powstanie kościuszkowskie

Question about this auction? Contact Marciniak | Auction House