NumisBids
  
Marciniak | Auction House
Auction 14  11-18 Jun 2021
View prices realized

Lot 2612

Starting price: 57 EUR
Price realized: 159 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

THONET-MUNDUS Polskie Fabryki Giętych Mebli, 100x 100 zł 1934

Najwyższy nominał emisji.

Wymiary: 30 x 21.5 cm.

Początki przemysłu mebli giętych związane są z nazwiskiem Michała Thoneta niemieckiego stolarza z Nadrenii, który na początku XIX wieku rozpoczął doświadczenia nad sposobami gięcia drewna bukowego i za pomocą obróbki hydrotermicznej oraz taśmy stalowej sporządzał z wygiętych elementów meble służące do siedzenia. Ulepszając swój wynalazek Thonet przy produkcji mebli z elementów giętych zastosował nowe rozwiązania techniczne w porównaniu z dotychczas stosowanymi przy produkcji krzeseł stolarskich. Połączenia klejone zastąpił połączeniami śrubowymi, zwiększając przez to wytrzymałość mebli. Poddając drewno działaniu pary wodnej o wysokiej temperaturze uzyskiwał różne kształty gięte i dowiódł, że po wysuszeniu w formie (wzorniku) poszczególne wygięte elementy otrzymywały na stałe kształt wzornika oraz posiadały większą wytrzymałość od wykonywanych tradycyjnym sposobem stolarskim.

Początki istnienia Fabryk Mebli Giętych w Jasienicy Spółka Akcyjna to rok 1881, kiedy to w Jasienicy leżącej przy szlaku handlowym z Warszawy do Wiednia powstała mała fabryczka mebli giętych Józefa Hoffmana. W okresie 1890-1913 fabryka przeżywa lata rozkwitu, rozbudowując się i zwiększając wielokrotnie zdolności produkcyjne

Na początku XX wieku powstały również fabryki w Jaworzu i Buczkowicach, których właścicielem był austriacki koncern fabryk mebli giętych - 'MUNDUS', gdzie udziałowcem był między innymi Józef Hoffman.

W 1923 roku w skład koncernu weszła również firma 'Bracia Thonet' i od tej pory wyroby z tych fabryk sprzedawane były na rynkach światowych pod wspólnym znakiem firmowym 'Thonet-Mundus'.

Po II wojnie światowej zdewastowana fabryka w Jasienicy zostaje przejęta przez państwo, kolejno podporządkowywana różnym przedsiębiorstwom, by od 1 stycznia 1956 roku - po uprzednim przejęciu zakładów meblowych i drzewnych w Buczkowicach, Jaworzu i Rajczy - usamodzielnić się pod nazwą Bielskie Zakłady Przemysłu Drzewnego w Jasienicy, kontynuując dotychczasową produkcję. W roku 1959 została zmieniona nazwa na: Fabryki Mebli Giętych w Jasienicy.

W roku 1993, kiedy rozpoczęto proces prywatyzacji, firma została przekształcona w Jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa oraz włączona do Programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, gdzie 60% akcji posiadały NFI, 25% Skarb Państwa, a 15% pracownicy oraz byli pracownicy Spółki. W kolejnym etapie prywatyzacji w roku 1997, zarówno fundusz wiodący jak i pozostałe NFI zbyły posiadane akcje na rzecz Grupy Kapitałowej 'Paged' S.A., która po odkupieniu również części akcji od pracowników przejęła kontrolny pakiet.


Reference: Koziorowski 187-3, Niegrzybowski XV-B-5
Question about this auction? Contact Marciniak | Auction House