NumisBids
  
Marciniak | Auction House
Auction 14  11-18 Jun 2021
View prices realized

Lot 6146

Starting price: 230 EUR
LOT WITHDRAWN
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

Orzeł wz. 19 - z cyframi pułku 22 - RZADKOŚĆ

Umieszczanie pułków na tarczy amazonek orłów, lub inicjałów formacji, wprowadzono rozkazem opublikowanym w Dzienniku Rozkazów Wojskowych Nr 97 poz. 4139 z 27 grudnia 1919 r.

O ile wg. T. Zawistowskiego nie udało się potwierdzić istnienia orłów z inicjałami, to znane są orły z różnymi numerami pułków na tarczach. Realizując rozkaz nie wykonywano jednak nowych orłów od podstaw, a adaptowano w tym celu aktualne orły wz.19. Adaptację realizowaną bądź przez dobijanie cyfr pułk, bądź poprzez nakładki, co potwierdzają znaleziska z pól bitew, np. z wojny bolszewickiej.

Umieszczanie oznaczeń formacji zrealizowano zapewne na szeroką skalę i w różnych jednostkch, niemniej dziś orły te należą do olbrzymich rzadkości. Powodem tego jest zapewne zakaz noszenia na tarczy amazonek orła wz. 1919 numerów pułków, oddziałów oraz inicjałów służby opublikowany w Dzienniku Rozkazów Wojskowych Nr 22 poz. 268 z 4 sierpnia 1927 r.

Duża rzadkość typu i znikoma ilość materiału porównawczego utrudnia w przypadku tych orłów ich weryfikację, niemniej cytując T. Zawistowskiego: '... mają wiele cech wspólnych i generalnie są do siebie zbliżone rysunkiem. Wszystkie orły mają po 21 gwoździ w dolnym szlaku tarczy amazonek... Orły z numerami pułkowymi, których znanych jest więcej niż jeden egzemplarz, są natomiast w ramach jednostki identyczne'

Oferowany egzemplarza ma 21 gwoździ na tarczy i wykazuje ogólną zbieżność stylistyczną z innymi orłami tego typu. Najważniejszy jest jednak fakt, że T. Zawistowski w 'Polskie orły do czapek w latach 1919-1939', Warszawa 2005 na ilustracji nr 53 prezentuje uszkodzonego orła z nr 22, którego tak opisuje, cytuję: '"... orzeł z którego awersu ktoś - najprawdopodobniej użytkownik zmieniający przydział służbowy - starannie usunął nr 22. Ślady numeru pozostały czytelne wyłącznie na rewersie.'

Mimo uszkodzenia orzeł ilustrowany u T. Zawistowskiego umożliwia porównanie.

Porównanie oferowanego egzemplarza z ilustrowanym przeprowadziliśmy metodą komputerowego nakładania warstw. Wynikiem porównania jest potwierdzenie, że są to egzemplarze identyczne. Cyfry są tego samego kroju i wielkości, bez wątpliwości wykonane z tych samych matryc. Jednocześnie specyfika egzemplarz ilustrowanego przez T. Zawistowskiego nie budzi wątpliwości co do autentyczności ilustrowanego egzemplarza porównawczego.

Schematyczne zdjęcie porównawcze w załączeniu (ewentualny, odmienny odbiór mogą powodować jedynie zabrudzenia oferowanego egzemplarza).

Bardzo rzadki, oryginalny orzeł wz.19 z cyframi pułku 22.

Zdecydowanie polecamy.

Wymiary: 37 x 58 mm.


Question about this auction? Contact Marciniak | Auction House