NumisBids
Your Portal for Numismatic Auctions
  
Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk
Auction 30  25 Sep 2021
View prices realized

Lot 190

     Find similar lots
Starting price: 400 000 PLN
Price realized: 480 000 PLN

Email Print
Sigismund III Vasa
POLSKA/ POLAND/ POLEN/ LITHUANIA/ LITAUEN

Zygmunt III Waza. Portugal 10 Ducat (Dukaten) 1614, Bydgoszcz ex. Karolkiewicz - RARITY R8 - ONE and ONLY on the market!

Aw.: Popiersie króla w prawo, z gołą głową i w paradnej zbroi. W otoku: SIGISMVN III D G POLONI ET SVECIAE REXRw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z Orłem i Pogonią, opasana łańcuchem z zawieszonym Orderem Złotego Runa, tarcza z herbem Snop Wazów w środku. W otoku: MAG DVX L RVS PRVS MAS SAM LIVO 614Portugały i półportugały Zygmunta III były wybijane według ordynacji Jana Firleja z 10 XII 1590. Stwierdzała ona, że należy je wybijać bez podatku na rzecz skarbu, tylko po kosztach produkcji, co potwierdzał dokument: 
(...)Lecz od ciężaru tego wyjęte i wolne będą, według zwyczaju przyjętego we wszystkich mennicach, sztuki złote wagi 5 i 10 dukatów, które ku czci J. Król Mości i z jego popiersiem, celem rozdania w podarunku są bite(...). Używanie do wybijania portugałów stempli talarów, obniżało koszty mennicy i jak się można domyślać, stanowiło dodatkowy zysk dzierżawcy. W czasie panowania Zygmunta III Wazy wiele portugałów i półportugałów odbito używając stempli do bicia talarów.Ogółem w zbiorach i na rynku numizmatycznym odnotowano siedem egzemplarzy, jeden o wadze 20 dukatów oraz po trzy o wadze 5 i 10 dukatów. Oferowany egzemplarz pochodzi z legendarnej kolekcji H. Karolkiewicza, sprzedanej w 2000 roku. Ten sam egzemplarz został zilustrowany w książce J. Dutkowskiego „Złoto Wazów" tom I, str. 99 oraz w książce Marka Kalenieckiego „Złote monety Polskie na aukcjach Światowych 1945-2002".Dobrze zachowane szczegóły – szczególnie rewers. Delikatna patyna.O rzadkości tego portugała świadczy również jego BRAK w największej kolekcji polskich monet Czapskiego która znajduje się w muzeum narodowym w Krakowie. Ekstremalnie rzadka pozycja do zaawansowanych kolekcji złota Polski królewskiej.Jedyna szansa zakupu tego portugała - jedyny znany egzemplarz obecnie na rynku.H. Czpaski (-); Kopicki 1327 (jako UNIKAT - R*); Kaleniecki s. 97; Friedberg 77; Kurpiewski (-); Dutkowski „Złoto Wazów" tom I 70. (R8)

Details: 34,40 g Au 41 mm
Condition: 2-/3+ (EF-/VF+)
Question about this auction? Contact Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk