NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Jubilee Auction 10  1-6 Oct 2022
View prices realized

Lot 307

Starting price: 852 EUR
Price realized: 1809 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

Sigismund III Vasa, 3 Groschen Posen 1601 - PCGS XF45 - VERY RARE

Bardzo rzadki trojak poznański Zygmunta III Wazy z 1601 roku.

Odmiana z OBWÓDKĄ na awersie dookoła portretu królewskiego.

W katalogu Igera stopień rzadkości R7, a w katalogu Kopickiego R8, ogromna rzadkość wśród trojaków.

Niezwykle rzadki i charakterystyczny typ występujący tylko na tym jednym stemplu spośród wszystkich odmian trojaków Zygmunta III Wazy.

Moneta notowana dotąd na rynku aukcyjnym w Polsce zaledwie kilkakrotnie.

Jedyny egzemplarz z najwyższą notą w rejestrze PCGS.

Polecamy!


W czasach Zygmunta III trojaki bito w 7 mennicach koronnych (Olkusz, Poznań, Malbork, Bydgoszcz, Wschowa, Lublin, Kraków), 1 litewskiej (Wilno) i 2 miejskich (Ryga, Gdańsk). Podobnie jak za panowania Stefana Batorego stanowiły one pieniądz międzynarodowy, chętnie przyjmowany na znacznym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Trojaki bito na podstawie czterech ordynacji menniczych: 1580 (próba XIII ½ łuta, zawartość czystego srebra – 2,059 g), 1604 (odpowiednio: XIII ½ łuta, 1,885 g), 1616 (XIII łutów, 1,561 g), 1623 (VII ¼ łuta, 0,914 g). Jako król Szwecji Zygmunt III bił trojaki miejskie w Rewalu (monety próbne).

Tłem historii monetarnej Rzeczypospolitej w czasach panowania Zygmunta Wazy był postępujący kryzys pieniężny wywołany sytuacją w Niemczech i napływem do Polski spodlonej monety niemieckiej. Początkowo stopę menniczą określała ordynacja Stefana Batorego z 1580 roku. W sytuacji pogłębiającego się kryzysu, w 1601 roku podjęto decyzję o podniesieniu stopy menniczej, czyli dewaluacji nominałów znajdujących się w obiegu. W kolejnych latach pojawiły się następne akty prawne obniżające zawartość srebra w poszczególnych nominałach. Spośród nich najważniejsza była ordynacja z roku 1623. Wprowadzała ona stabilny system monetarny, oparty na systemie pieniężnym cesarstwa. W czasie panowania Zygmunta III w Rzeczypospolitej pojawiły się nowe nominały – trzykrucierzówki, półtoraki i orty. Z kolei w roku 1621 w mennicy bydgoskiej wybito najwyższy nominał w historii polskiego pieniądza – studukatówkę. Było to ukoronowanie intensywnej emisji monet złotych za czasów Zygmunta III. W tym okresie pracowały mennice koronne (Olkusz, Wschowa, Poznań, Malbork, Bydgoszcz, Lublin, Kraków, Warszawa), litewska (Wilno), miejskie (Gdańsk, Elbląg, Toruń, Ryga, Poznań, Wschowa) oraz prywatna mennica w Łobżenicy. Monety szwedzkie Zygmunta Wazy emitowały mennice w Sztokholmie, Rewalu i Malborku. W roku 1627 podjęto decyzję o wstrzymaniu emisji monety drobnej. Decyzja ta utrzymała się w mocy do roku 1650.

Reference: Iger P.01.3.a (R7), Kopicki 1178x (R8)
Grade: PCGS XF45 MAX - JEDYNY

POLISH COINS Poland Poland 1506-1795 Sigismund III Vasa 1587-1632 Poland Poland Polen Groschen Posen

Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House