NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Auction 11  4-10 Mar 2023
View prices realized

Lot 209

Starting price: 43 EUR
Price realized: 47 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

Casimir IV Jagiellon, Schilling Thorn undated - RZADKI

Variety with ending of obverse legend POLONIE, ending of reverse legend TORVNENSIS and opening legends in the form of a star. Point above both shields, without punctuation on the obverse.

Kubiak type III, obverse legend no. 2, reverse legend no. 2.

Coin specified in Kopicki's catalogue as R5, while in the Corpvs Nvmmorvm Civitatis Thorvnensis as R4.

Obverse: double cross on the shield, point above shield

KASIMIR D G R POLONIE

Reverse: on the shield, the Royal Prussian Eagle with a crown on and an armed arm on the right side, point above the shield

MONETA·TORVNENSIS

Diameter 20 mm, weight 1.08 g

Odmiana z końcówką legendy awersu POLONIE, końcówką legendy rewersu TORVNENSIS oraz znaczkami otwierającymi legendy w postaci gwiazdki. Nad obiema tarczami punkt, brak znaczków międzywyrazowych w legendzie awersu.

Kubiak typ III, legenda awersu nr 2, legenda rewersu nr 2.

Moneta określona w katalogu Kopickiego jako R5, z kolei w katalogu Corpvs Nvmmorvm Civitatis Thorvnensis jako R4.

Egzemplarz niedobity, ale z obustronnie połyskową powierzchnią.

Awers: na tarczy podwójny krzyż, nad tarczą punkt

KASIMIR D G R POLONIE

Rewers: na tarczy Orzeł Prus Królewskich z koroną na szyi i zbrojnym ramieniem z prawej strony, nad tarczą punkt

MONETA·TORVNENSIS

Średnica 20 mm, waga 1.08 g


Sytuacja monetarna w Polsce po objęciu tronu przez Kazimierza Jagiellończyka przedstawiała się fatalnie: rynek zalany był fałszywymi denarkami z czasów Władysława Warneńczyka, zaś mennica krakowska od roku 1440 była nieczynna. W roku 1455 sejm podjął decyzję o uruchomieniu mennicy w Krakowie. Bito w niej denary kiepskiej próby oraz półgrosze. W pierwszym okresie na półgroszach umieszczano inicjały zarządców: MT (TM), a potem MK. W roku 1479 osobiste kierownictw mennicy przejął podskarbi Piotr z Kurozwęk „Piorun" herbu Poraj. Herb ten umieszczano na półgroszach. Był to pierwszy w Polsce przypadek znaczenia monet herbem podskarbiego. Piotr z Kurozwęk bezprawnie obniżył standard półgroszy – nazywanych od jego przydomka „piorunkami" – zbijając na tym procederze olbrzymi majątek. W okresie wojny trzynastoletniej w Toruniu rozpoczęła się produkcja pierwszych polskich szelągów. Były one emitowane dla prowincji pruskiej. Wkrótce potem miasta pruskie: Gdańsk, Toruń i Elbląg rozpoczęły bicie własnych szelągów miejskich oraz brakteatów (Toruń i Elbląg). Jako wielki książę litewski Kazimierz Jagiellończyk uruchomił również – po dłuższej przerwie – mennictwo litewskie. W mennicy wileńskiej bito z przyzwoitego srebra denary („pieniądze"), na których umieszczano Kolumny (godło Giedyminowiczów) z wkomponowaną gotycką literą „K" oraz z drugiej strony herb Pogoń.

Reference: Kubiak III, CNCT 1078 (R4), Kopicki 8238 (R5)
Grade: VF+/XF-

POLISH COINS Poland Polish Medieval Poland

Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House