NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Auction 11  4-10 Mar 2023
View prices realized

Lot 3053

Starting price: 214 EUR
Price realized: 363 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

Badge of the Infantry Cadets School in Ostrowia Mazowiecka

Odznaka Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej.

Została ustanowiona 25 maja 1919 roku przez komendanta Szkoły Podchorążych ppłk. Mariana Kukiela.

Autorem jej projektu był uczeń szkoły – Karol Kuźmiński (podawane jest też nazwisko Koźmiński).

Została zatwierdzona przez Ministra Spraw Wojskowych w 1929 roku wraz z regulaminem, który w 1936 roku uległ pewnym modyfikacjom.

Odznaka w wersji z ciemnoczerwoną obwódką naramiennika, przeznaczona dla kadry instruktorskiej szkoły (oficerów i podoficerów), z nr 852 (wybity numeratorem), czteroczęściowa, najprawdopodobniej srebro oksydowane, emalia.

Wykonawca Józef Michrowski – Warszawa.

Nakrętka przedwojenna zgodna z wykonawcą odznaki, która dodatkowo jest sygnowana jego inicjałami J.[M.] na awersie, w dolnej części tarczy.

Wymiary 40 x 37 mm

Odznaka z piękną patyną, stan bardzo dobry minus – lekkie przetarcia naramiennika.

W historię odznaki wpisana jest Szkoła Aspirantów Oficerskich, utworzona 28 sierpnia 1917 roku przez Niemców, która kształciła kandydatów na oficerów Polskiej Siły Zbrojnej. Dyslokowano ją w Ostrowi Mazowieckiej, a następnie przeniesiono do Zegrza i ponownie do Ostrowi Mazowieckiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jako Szkoła Podchorążych została przeniesiona do Warszawy. W 1926 roku rozpoczęła swoją działalność w Komorowie. Jej zadaniem było wyszkolenie oficerów w stopniu podporucznika dla piechoty oraz, po zakończonym okresie unitarnym, kandydatów na podchorążych.

Od 1919 roku każdy oficer, niezależnie od rodzaju broni, miał przejść okres unitarny. Absolwenci Szkoły Podchorążych mieli prawo wstąpienia do wszystkich szkół oficerskich Wojska Polskiego. Przy szkole, w 1922 roku, zorganizowano Oficerską Szkołę Piechoty.

W 1928 roku Szkoła Podchorążych zakończyła swoje istnienie, a przeorganizowana Oficerska Szkoła Piechoty stała się Szkołą Podchorążych Piechoty. Z kolei kurs unitarny przemianowano na Kurs Unitarny Szkoły Podchorążych Piechoty, który został przeniesiony do koszar w Różanie. Pozostałe bataliony tej szkoły pozostały w Ostrowi Mazowieckiej.


Literatura: W. B. Moś, W. Soszyński, Polskie Szkolnictwo Wojskowe 1908-1939. Odznaki, emblematy, dokumenty, Kraków 2007


Grade: bardzo dobry minus

ORDERS DECORATIONS BADGES

Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House