NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Auction 11  4-10 Mar 2023
View prices realized

Lot 324

Starting price: 5342 EUR
Price realized: 7265 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

Poniatowski, Ducat Warsaw 1792 EB - NGC MS60 - ex. Erwin Warth Collection

Rare and desired by many collectors ducat of Stanislaw August Poniatowski with the initials EB Efraim Brenn, the mint master of the Warsaw mint in the years 1774-1792.

Ex. Erwin Warth Collection.

Second highest grade in NGC population report but only one graded higher.

Rzadki i pożądany przez wielu kolekcjonerów dukat Stanisława Augusta Poniatowskiego z inicjałami E-B Efraima Brenna, mincerza mennicy warszawskiej w latach 1774-1792.

Odmiana z odmienną prawą stroną wieńca.

Wczesny typ wybity przed śmiercią Efraima Brenna, który zmarł na początku roku 5 marca 1792 roku.

Egzemplarz pochodzący z kolekcji złotych monet Erwina Wartha.

Atrakcyjny egzemplarz. Awers z dobrze zarysowanym przedstawieniem królewskim, rewers z pięknym lustrem.

Menniczy egzemplarz z drugą najwyższą notą w rejestrze NGC, tylko jedna sztuka oceniona wyżej.

Dukaty SAP należą do monet rzadkich, w stanach ładnych do bardzo rzadkich. Egzemplarz z 'magicznym' MS ze słynnej kolekcji monet złotych Erwina Wartha będzie stanowić o sile każdej kolekcji, czy to mennictwa SAP, czy to dukatów okresu Polski Królewskiej. Wyjątkowa moneta.


Awers: głowa króla w prawo

STANISLAUS AUG D G REX POL M D L

Rewers: w wieńcu laurowym napis w pięciu wierszach, pod wieńcem inicjały E-B

AUREUS NUMMUS POLONIÆ ANNO 1792


Średnica


W ciągu dwóch pierwszych lat panowania Stanisława Augusta działały mennice miejskie w Gdańsku i w Toruniu (1765 i 1766). Miasta te zostały jednak zmuszone do ich zamknięcia. Król zamierzał bowiem wyjść z chaosu monetarnego pozostawionego po czasach saskich i wprowadzić nowy system pieniężny. Jego podstawę miał stanowić dukat niderlandzki oraz talar bity z grzywny kolońskiej (czystego srebra) w liczbie 10 sztuk. Reforma weszła w życie w roku 1766. W obiegu pieniężnym Rzeczypospolitej znalazły się monety piękne i pełnowartościowe: dukaty, talary, złotówki, grosze oraz ich frakcje i wielokrotności. Fakt iż były to monety pełnowartościowe spowodował ich ściąganie z rynku i przetapiane na monety pruskie niższej próby. Z tego powodu dwukrotnie poprawiano system monetarny, m. in. zmieniając stopę menniczą (1787 i 1794). W okresie panowania Stanisława Augusta pracowały dwie mennice państwowe: krakowska i warszawska.

Wzorem dla dukatów Poniatowskiego była pierwotnie stopa węgierska, a następnie niderlandzka. W czasie jego panowania bito dukaty o wadze 3.49 g, a próba złota wynosiła '986'. Dukaty podobnie jaki i inne monety Stanisława Augusta bito z niezwykłą starannością i dbałością o portret króla. Pierwsza próbna emisja dukatów Poniatowskiego miała miejsce w roku 1765. W pierwszym roku działalności mennicy warszawskiej wybito 7.982 sztuki dukatów. Na obiegowych dukatach używano dwóch wzorów rewersów z napisem MONETA AUREA POLON AD LEG IMPER oraz AUREUS NUMMUS POLONIÆ ANNO.

Reference: Parchimowicz-Brzeziński 41.f1, Plage 453, Kopicki 2534 (R2), Tyszkiewicz 15 mk, Berezowski 50.00 zł
Grade: NGC MS60 ex. Erwin Warth

Ducat Gold POLISH COINS Poland Poland 1506-1795 Poland Polen ducat dukaten

Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House