NumisBids
  
Wójcicki - The Polish Auction House
Auction 11  4-10 Mar 2023
View prices realized

Lot 3640

Starting price: 33 EUR
Price realized: 51 EUR
Find similar lots
Share this lot: Share by Email

John II Casimir, 6 Groschen Bromberg 1661 TT

Variety with bust type IV according to the Ciura, border on both sides of the coin, ending of obverse legend SVE and cartouche with the Vasa coat of arms without ornaments.

Odmiana z popiersiem typu IV wyróżnionym przez Łukasza Ciurę w katalogu „Szóstaki koronne Jana Kazimierza", obwódkami po obu stronach monety, końcówką legendy awersu SVE oraz kartuszem z herbem Wazów bez zdobień.

Ładnie wybity portret królewski.

Atrakcyjna sztuka, tło z menniczym połyskiem.

Wady blachy, typowe dla tej emisji.


Na początku panowania Jana Kazimierza miała miejsce ambitna próba reformy monetarnej (1650). Wprowadzono zakaz obiegu pieniądza obcego i rozpoczęto emisję dobrego pieniądza własnego. Wtedy to po raz pierwszy pojawiły się szelągi miedziane (szerokie). Założenia reformy okazały się nierealistyczne więc szybko się z niej wycofano. Tymczasem na Litwie, która nie poczuwała się do realizacji reformy 1650 (jej przedstawiciele nie brali udziału w pracach komisji), wprowadzono reformę równoległą, opartą na innych zasadach. Wobec najazdu moskiewskiego mennica wileńska pracowała tylko w latach 1652-1653. Z kolei w warunkach potopu szwedzkiego, ważnym epizodem w historii polskiego mennictwa było uruchomienie prowizorycznej mennicy koronnej we Lwowie (1656-1657). Stosunki monetarne Rzeczypospolitej starała się uporządkować ordynacja z roku 1658. Najbardziej znamienne dla okresu panowania Jana Kazimierza były emisje pieniądza podwartościowego: małych miedzianych szelągów koronnych i litewskich (tzw. boratynek) wybitych w liczbie ok. 2 miliardów egzemplarzy oraz złotówek (tzw. tymfów), o urzędowej wartości 30 groszy – ponad dwukrotnie wyższej niż rzeczywista zawartość srebra w monecie. Spośród mennic miejskich w omawianym okresie działały zakłady w Gdańsku, Elblągu i Toruniu. Jan Kazimierz korzystał też ze swych praw menniczych jako książę opolsko-raciborski (w mennicy opolskiej bito trzykrajcarówki).

Reference: Ciura 661B.1.1.1.1, Kopicki 1629 (R)
Grade: XF

POLISH COINS Poland Poland 1506-1795 Poland Polen Groschen Bromberg

Question about this auction? Contact Wójcicki - The Polish Auction House